Szeretettel várjuk október 23-án 15 órakor kezdődő városi ünnepségünkre a Művelődési Házba. A program:
15.00: polgármesteri köszöntő és iskolásaink színdarabja Povl Bang-Jensen hős dán ENSZ diplomatáról. A Művelődési Ház aulájában a kecskeméti Dán Kulturális Intézet jóvoltából képkiállítás is látható lesz.
15.45 körül: Emlékkő avatás az '56-os kopjafánál. Beszédet mond: Nagy András történész és
Tom Noerring Dánia magyarországi nagykövete,
tubán dán és magyar dallamokat játszik: Jens Clausen. Ezt követően koszorúzzuk meg a kopjafát.
16.30 körül: ökumenikus imádság a római katolikus templomban.
De miért éppen Bang-Jensennek állítunk emlékkövet? Kattintás után ezt is megtudhatja.
Minden évben a forradalom előestéjén ökumenikus istentiszteleten emlékezünk meg római katolikus testvéreinkkel a szabadságharc hőseire. Szeretnénk idén az 56. évfordulót maradandó módon megünnepelni, ezért a két gyülekezet az evangélikusokkal együtt, és természetesen önkormányzatunk beleegyezésével, egy új emlékművet emel Enyingen.
Az emlékkő alapja az '56-os kopjafa mellett
Povl Bang-Jensen az ENSZ ún. "magyar üggyel" foglalkozó Ötös bizottságának tagjaként több, mint 100 '56-os forradalmártól vett fel tanúvallomást a forradalomról és az utána következő megtorlásokról. Ám sem a világpolitika, sem az ENSZ nem volt érdekelt az '56-os forradalom ügyében az igazság feltárására. Egyrészt a szuezi válság, másrészt a Szovjetunióval való törékeny kapcsolat miatt sem.
Povl Bang-Jensen munkája egyre kellemetlenebbé vált az ENSZ, személyesen annak főtitkára és a Szovjetúnió (nem beszélve a kádári vezetésről) számára.
Amikor a tanúk névsorát kérték a diplomatától, ő a KGB ENSZ-be telepített ügynökeitől tartva megtagadta a forradalomárok nevének kiadását, mert tartott az azonnali megtorlásoktól. Nem sokkal azután, hogy megalázó körülmények között elbocsátották az ENSZ-ből, 1959 novemberében halva találták egy new yorki parkban.
Halálát öngyilkosságnak tüntették fel, de túl sok a gyanús körülmény ahhoz, hogy ezt el is fogadjuk.
Az öt gyermeket maga után hagyó, az igazság mellett megalkuvás nélkül, a végsőkig kitartó, a tanúk védelméhez körömszakadtáig ragaszkodó Povl Bang-Jensen méltó arra, hogy az '56-os forradalom legnagyobb hősei között tartsuk számon.
Hazánkban az enyingi lesz az első köztéri emlékműve. Mellszobra a Külügyminisztérium aulájában, kopjafája a 301-es parcellánál, utcanév Budapesten, illetve emléktábla a Corvin közben őrzi nevét.
Október 23-ától emlékkő is áll tiszteletére a Szabadság téri parkban - legyen jelen Ön is az emlékkő leleplezésén!
Magyarul írásban megejelent:
Nagy András: '56 nyugati ellENSZélben - a Bang-Jensen ügy
Bo Lidegaard: A legmagasabb ár
Néhány újságcikk:
A magyarbarát Bang-Jensent a KGB lépre csalta és kivégezte?
Öngyilkos lett Bang-Jensen, vagy megölték?
Az ENSZ, 1956 és egy rejtélyes halál
Történelmi dokumentumok:
OSA Archívum
Megrendelhető dokumentumfilm:
Surányi András: Bang-Jensen ügy