Enyingi Református Egyházközség

 

Enyingi Török Bálint Napok

2010-09-03 09:26:59 / Iván Géza

Enyingen szeptember második hétvégéje már 19 éve az Enyingi Török Bálint Napokat jelenti. Ilyenkor tartjuk a tanévkezdő Séllyei Kupafordulót is, melyre nemcsak városunk fiataljait, hanem a Régió református hittanosait is évről-évre meghívjuk.

És ki volt Enyingi Török Bálint?

A napokat a Tinódi pedagógusai szervezik. Iskolánk névadója egyébként azért lett éppen Tinódi, mert ő Enying eddigi legnagyobb formátumú politikusát, Török Bálintot is patrónusai között tudhatta. 1996-ban, 50 évnyi szünet után, zeneiskolaként indult újra Enyingen a református iskola. Nem kellett sokáig keresgélni történelmünk celebritásai között olyan ember után, akinek köze van Enyinghez, kiemelkedő tehetségű zenész, hívő református és derék hazafi is volt egyben.

Idén Enyingi Török Bálint emléke mellett az övét is ápoltuk, aki nemcsak a magyar reformátusoknak, hanem az egyetemes magyar kultúrának is egyik kiemelkedő személyisége.

A program péntek délután kezdődött iskolánk dísztermében Szabó Szilárd igazgató, történelem-földrajz szakos tanár „Ki volt Tinódi Lantos Sebestyén?” c. interaktív előadásával.

Az okos-táblán bemutatott ismertető időről-időre ismétlő kérdésekkel tesztelte a hallgatókat, akik rácáfoltak arra, hogy történelmi hőseink a mai fiatalokat már hidegen hagyják.

 

 

Szabó Lajos rákosligeti lelkész, műkedvelő zenész korabeli kottákból Tinódi dalokat énekelt és játszott hegedűn ill. citerán. Összeállítása végén szétosztotta a „Summá-ját írom Eger várának...” kezdetű mű kottáját, amit meg is tanított a résztvevő gyerekeknek.

 

Az iskola himnuszát, Tinódi Lantos Sebestyén 161. dicséretét („Siess, keresztyén...”) Nagy Imola tanítónő citerás növendékei játszották el. A nyitó műsor jóval több volt a névadó előtti tisztelgésnél; a diákok számára és általuk életre kelt a magyar történelem egy izgalmas és szép szelete.

 

 

A rendezvénysorozat szombati napja mindig a közösségi játékoké. Évről-évre reggel 9 órakor Enyingi Török Bálint egyetlen köztéri szobránál, a református templom tövében térzenével indul a nap, amit a hajdani földvár (a mai templomdomb) körüli futóverseny követ. Sajnos a korábbi napok esőzései miatt ezt idén ki kellett hagynunk.

 

 

A református templom galériájában Plange Katalin Fénysugár - Betekintés c. fotókiállítását szerencsére nem mosta el az eső, így ha a földvárfutás el is maradt, a kiállítást meg tudtuk nyitni. A képeket november végéig lehet megtekinteni (hétfőtől-péntekig a református iskola irodájával előre egyeztetett időpontban, tel.: 22/372-981, vasárnaponként pedig az istentisztelet előtt és után).

 

 

Az Enyingi Török Bálint Napokon nemcsak tinódis diákok vesznek részt, hanem a városka és a környező falvak iskolásai is, így a Dél-balatoni Református Régió diákjai is minden évben szívesen látott vendégeink. Az új tanév Séllyei Kupafordulóit évek óta ez szombati a nap nyitja meg. Hittanos játékok mellett sport, ügyességi, kézműves és hangszeres feladatokkal is készültek az iskola pedagógusai. Összesen 13 állomáson gyűjthettek a feladatok megoldásaival értékes Tinódi Tallérokat a gyerekek, amiket a végén ajándékokra tudtak beváltani.

 

 

Miközben a gyerekek állomásról-állomásra jártak az iskolában és udvarán, addig a szülők a Mese-udvarban bográcsok mellett készítették nekik a gulyáslevest. A szervező enyingi református iskola munkatársai örömére az Enyingi Török Bálint Napok, benne a Séllyei Kupaforduló élményeit még a hol szemerkélő, hol záporozó eső sem tudta elvenni a gyerekektől.